خانه / قالیـشـویـان / کتاب مقتدای فین در کربلای خاوه اردهال(۲)

کتاب مقتدای فین در کربلای خاوه اردهال(۲)

نحوه دعوت از علی بی باقر (ع) شاید در طول تاریخ  اهل بیت (ع) بسیار عجییب و بی نظیر باشد . چه از نظر نوع بینش و تفکر دعوت کنندگان و چه از نظر اجابت دعوت و مقبولیت آن نزد اهل بیت (ع)

عامر بی ناصر شخصیتی که تقوی و اخلاق را از مکتب اهل بیت (ع) آموخته با ادب خاص به سوی مدینه رهسپار می شود و بعد از طی از این مسافت طولانی با شور و عشق وافر به مدینه رسول خدا (ع) وارد می شود . جایی که نقطه امید و مرکز ثقل محبت به اهل بیت (ع) است.

وقتی به در منزل حضرت می رسد ابتدا با عبد الرحمن غلام آن حضرت ملاقات می کند . رسم ادب به جای می اورد و نامه مردم فین همراه با هدایا را تقدیم او می کند . عبدالرحمان با احترام ویژه نسبت به پیک مردم عاشق مدار فین ، عامر را در مکان خاص و مناسب جای می دهد و شرایط مهمان نوازی را به جای می اورد تا او شبی را به استراحت بپردازد و صبح فردا با کعبه آمال خود امام باقر(ع) ملاقات کند .

صبح هنگام وقتی به محضر مولا و مقتدای خود می رسد امام باقر (ع) می فرماید : ای  عامر مکتوبی که دوستان ما نوشته اند ملاحظه کردم . یک نفر را برای پشیوایی و هدایت خواسته اند . اما دلم نمی اید که یکی را به ان ولایت بفرستم و دل از او بردارم . اما به خاطرم می رسد که با خدای تعالی مشورت کنم . چنانچه از خدا اشارتی باشد اجازت می دهم و یکی را به همراهت می فرستم (والحکم لله العی الکبیر).

سپس عامر را بی نهایت احترام فرمود . به عبد الرحمن نیز سفارش کرد که او را محترم بدارد و خود وارد منزل شد

رویارویی حضرت(ع):

همان شب آن حضرت جدش را در خواب می بیند که به او می فرماید: ای فرزندم دوستان ما قاصدی به طلب پیشوایی نزد تو خواسته اند باید پاسخ فرستاده انها را بدهی و دست رد به سینه آنان نگذاری تا روز قیامت مسئولیتی در پیشگاه خداوند نداشته باشی ـ نور دیده ام سلطانعلی  را همراه او روانه کن مردم آن سامان را از زیارت و هدایت اوفایده بسیاری است و به آرزوهای خود می رسند.

با دقت در نوع پذیرش امام باقر (ع) و سیر دعوت عامر بر می آید که این دعوت و اجابت از حضرت از پیشوانه ای معنوی برخوردار بوده است و این امر در علم خداوند به عنوان یک امر مسلم گذشته بوده است و آن نکات عبارتند از :

۱-  ارتباط عاشقانه و دوستانه مردم منطقه فین با امام باقر (ع) که بیانگر رابطه  طرفینی است که حضرت مردم منطقه را به عنوان دوستان خود معرفی کرده است

۲-  پشتوانه الهی این دعوت در بیان امام باقر (ع)

۳-  تکریم عامر بی ناصر فینی توسط امام باقر (ع) و دستور به احسان و عنایت ویژه به او

۴-  توجه ویژه رسول خدا (ع) به مردم منطقه و امر به امام باقر (ع) جهت فرستادن علی (ع) و عدم مخالفت با این دعوت .

۵-  خبر شهادت علی بی باقر (ع) توسط امام باقر (ع) و رسالت عظیم او .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*