خانه / قالیـشـویـان / سلطان علی ابن محمدباقر

سلطان علی ابن محمدباقر

سلطان علی بن محمد باقر یکی از فرزندان محمد باقر است.مردم فین کاشان در سال ۱۱۳ هجری قاصدی را به نام عامر بن ناصر فینی به مدینه نزد محمد باقر فرستاده بودند و از او درخواست پیشوایی راداشتند.امام فرزند خود سلطان علی را رهسپار ایران و شهر کاشان کرد.او در محله فین  ساکن و تابستانها به دلیل گرمی هوا به منطقه مشهد اردهال می‌رفت. با توجه به نفوذ سلطان علی در بین مردم حاکم اردهال که زرین کفش بارکرسفی نام داشت گروهی را برای قتل سلطان علی به منطقه فرستاده که ایشان به همراه یارانش در تاریخ ۲۷ جمادی الثانی ۱۱۶ قمری کشته می‌شود.

مردم فین پس از شنیدن خبر سراسیمه به طرف اردهال حرکت می‌کنند، ولی زمانی می‌رسند که او کشته شده، آنها او را در قالی می‌پیچند و در نهر آبی که در آن نزدیکی است، شستشو می‌دهند و دفن می‌کنند. از آن زمان تاکنون همه ساله در دومین جمعه مهر ماه و با حضور هزاران نفر از مردم فین و کاشان آیین سنتی مذهبی قالی شویان برگزار می‌شود.

چوبهایی که افراد در دوم جمعه مهر ماه هر سال به دست می‌گیرند دو روایت دارد. اول اینکه برای شستن قالی‌ها در مشهد اردهال به کار می‌رود و دوم اینکه افراد آنها را به نشانه خونخواهی به دست می‌گیرند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*