خانه / مقالات

مقالات

حضرت علی را «چه» کشت ؟!

است تا آنجا که شب قدر در قرآن برابر با هزار ماه دانسته شده، و شب نزول قرآن، و شب تعیین تقدیرات یکسال و شب مبارک معرفى شده است. و در روایات هم تعبیرات زیبایى از شب قدر آمده است، همچون شب بخشیده شدن گناهان و اینکه هر کس در آن شب بخشیده نشود، مورد نفرین خدا واقع مى‌شود.(۱) و ... ادامه مطلب »

فضیلت ماه رجب و مناسبت‏های مهم آن

ماه رجب، آغاز پرفضیلت‌ترین سه ماه سال است(رجب، شعبان و رمضان) که هر سه ماه از مقام والایی در میان دیگر ماه‌های سال‌برخوردارند. گو این که این ماه، حتی در جاهلیت نیز مورد احترام زیادی بوده ‌و آن را حرام می‌نامیدند زیرا جنگ و کارزار را نیز در این ماه ناروا و ممنوع می‌دانستند. و چون به احترام ماه رجب، ... ادامه مطلب »

معرفی ۲۵ پیامبر الهی که نامشان در قرآن آمده است

۱- حضرت آدم ( ع )                                                    Prophet Adam لقب : خلیفه الله  معنای اسم : آفریده شده از سطح زمین پدرومادر : خداوندمتعال آدم راازخاک آفریدوجان دراودمید تاریخ ولادت : قبل از هبوط آدم  مدت عمر : ۹۳۰ سال  محل هبوط : آن حضرت درکوه صفا وبنابه قول مشهور درکوه سراندیب فرود آمد.  محل ذفن : نجف اشرف درکشورعراق تعداد فرزندان : آن ... ادامه مطلب »

ماجراى صلیب در عهد جدید و قرآن

اشاره   ماجراى پایان زندگى زمینى عیسى مسیح در اناجیل و قرآن مجید به گونه‌اى ظاهراً متفاوت مطرح شده است. بر طبق اناجیل حضرت عیسى به صلیب رفته ، مدفون شد ، اما بعد از سه روز زنده شد و به آسمان رفت و تاکنون زنده است؛ اما مطابق ظاهر آیه‌اى از قرآن و برداشت رایج از آن ، عیسى ... ادامه مطلب »

وحدت در سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

پیامبراعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) ، وحدت امت اسلامی را ازراهبردهای بنیادین اقتدارامت اسلامی درتمام زمان‌ها ومکان‌ها دانسته است وبرای برپایی وتحقق بخشیدن آن، تلاش‌های فراوانی نموده‌اند به‌گونه‌ای که اقتدار وعزت جامعه نو پای اسلامی در عصر رسالت، برآیند وحدت وراه‌کارهای ارایه شده ازسوی پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله و سلم) ‌بوده است. علاوه بر گفتارهای آن ... ادامه مطلب »

درباره ی امام حسن عسکری(ع)

درباره ی امام حسن عسکری(ع) همه ی عمر در محاصره ی نظامیان امام یازدهم همنام امام حسن مجتبی(ع) معروف به عسکری است. «عسکر» به معنای«لشکر»است. امام یازدهم به این دلیل به عسکری معروف است که سالهای زیادی در یک محله نظامی زیر نظر حکومت عباسی زندگی می کرد. امام حسن عسکری(ع) فرزند امام دهم حضرت«علی نقی» است و مادرش حدیث ... ادامه مطلب »

راه میانبر دوستی با خدا

شاید همه به دنبال راه میانبر برای رسیدن به مقاصد خویش هستند، حال راه میان‌بر، برای رسیدن به درگاه الهی چیست؟ امام علی (علیه السلام) از امیدوارکننده‌ترین عبادت در جهت تقرب بیشتر سخن می‌گوید. راه میان‌بر دوستی با خدا در امیدوارکننده‌ترین عبادت نهفته است . گاهی در جستجوی کلیدی هستیم که بتواند راه‌گشایی برای تقرب بیشتر به سوی خدا باشد،‌ ... ادامه مطلب »

سخنان علما و مراجع درباره اربعین و پیاده روی

مراسم پیاده¬روی کربلا در روز اربعین، از دیرباز در میان شیعیان و دوستداران اهل¬بیت(ع) اهمیت بسزایی داشته و علما و مراجع نیز همگام با مردم عراق و دیگر سرزمین¬های اسلامی در این مراسم معنوی شرکت می¬کنند. این پیاده¬روی از مسیرهای گوناگون انجام می¬شود که شلوغ¬ترین مسیر، راه سه¬روزه نجف به کربلاست. در طول تاریخ، علمای شیعه در هدایت و ترغیب ... ادامه مطلب »

چه کسی دستور تخریب بقیع را صادر کرد؟

بقیع تنها یک گورستان نیست، بلکه گنجینه تاریخ اسلام است. قبور چهار امام معصوم شیعیان و نیز قبور همسران، دختران، برخی فرزندان، اصحاب، تابعین و بستگان پیامبرخدا(صلی الله علیه وآله) و نزدیک به ده هزار نفر از شخصیتهای نامدار تاریخ اسلام در آنجا واقع است. پیشینه این قبرستان به دوران قبل از اسلام می‌رسد، لیکن در اسناد به روشنی مشخص ... ادامه مطلب »

بیداری اسلامی سرکوب شدنی نیست

به بهانه‌ فاجعه کشتار شیعیان مظلوم «زاریا» در نیجریه خبر بسیار تکان‌دهنده و غیرمترقبه بود. حمله‌ی ارتش تا بن دندان مسلح نیجریه به شیعیان بی‌دفاع زاریا. کشتار وحشیانه‌ی صدها انسان که به فاصله‌ی چند روز پس از راهپیمایی میلیونی اربعین در نیجریه، برای تدارک عزاداری شهادت امام رضا علیه‌السلام در حسینیه‌ی بقیه‌الله این شهر گرد هم آمده بودند. برای دفاع ... ادامه مطلب »