خانه / زیبایی های ظهور

زیبایی های ظهور

بصیرت اخلاقی در عصر ظهور

بصیرت اخلاقی در عصر ظهور (ماهیت، ضرورت و چرایی آن) چکیده یکی از پرسش‌های اساسی در مورد «عصر ظهور»، امکان اصلاح اخلاقی و تغییر و تحولات روحی و معنوی در انسان‌ها و دوری آنان از معصیت، فسادگری، جنایت و بیداد است؛ یعنی آیا انسان‌ها واقعاً خوب و صالح می‌شوند؟ بر اساس روایات پاسخ این سؤال، روشن و مثبت است؛ یعنی، ... ادامه مطلب »

بعد از ظهور امام زمان چه اتفاقاتی می افتد؟

بعد از ظهور امام زمان چه اتفاقی می افتد  از عمیق ترین تحولات و دگرگونی هایی که جهان ما در زمان و مکان و اشیائش با آن روبروست، حرکت و سیر جهان ماده به سوی عالم غیب است که قرآن و معارف اسلامی از آن پرده بر می دارد و بر اهمیت و حسّاسیت آن تأکید می ورزد و این ... ادامه مطلب »

امام غایب (عج) از نگاه هانری کُربَن

برای اینکه خوانندگان به اهمیت وجود امام غایب در جهان بینی تشیع پی برند، به نقل قول پروفسور هانری کربن – مستشرق فرانسوی – در ملاقاتی که با علامه طباطبائی داشته، می پردازیم: «به عقیده من مذهب تشیع تنها مذهبی است که رابطه هدایت الهیه را میان خدا و خلق، برای همیشه، نگهداشته و بطور استمرار و پیوستگی ولایت را ... ادامه مطلب »

دعا برای بی‌ اثر شدن شبهات در زمان‌ غیبت(حاج آقا مجتبی تهرانی)

نوشتار ذیل شرح حدیثی از امام جعفر صادق علیه السلام است که شرح آن توسط آیت ‌الله مجتبی تهرانی رحمت الله علیه  می‌‌باشد. عن عبدالله بن سنان قال: قال ابا عبدالله علیه السلام: سَتُصِیبُکُمْ شُبْهَهٌ فَتَبْقَوْنَ بِلَا عَلَمٍ یُرَى وَ لَا إِمَامٍ هُدًى لَا یَنْجُو مِنْهَا إِلَّا مَنْ دَعَا بِدُعَاءِ الْغَرِیقِ قُلْتُ  وَ کَیْفَ دُعَاءُ الْغَرِیقِ قَالَ تَقُولُ «یَا اللَّهُ ... ادامه مطلب »

ابن خلدون و حدیث‌های مهدویت

اعتقاد به مهدی موعود (علیه السلام) مختصِ فرقه خاصی نیست؛ مورد اتفاق دانشمندان و صاحب‌نظران اسلامی بوده و هست، تا آن‌جا که خود ابن‌خلدون که این مقاله را درصدد نقد آرای او درباره‌ی احادیث مهدویت است، در جایی از مقدمه‌اش این اتفاق نظر را چنین ابراز داشته است: بدان‌که در گذر روزگاران، میان تمام پیروان اسلام، مشهور شد که ناگزیر ... ادامه مطلب »

نائبان عام امام زمان (عج)

با ‌آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) یعنی از سال ۲۶۰ هـ غیبت صغرای امام آغاز می‌گردد.[۱] در این دوره حضرت چهار نفر از علمای پارسا و بزرگان شیعه را به ترتیب به عنوان نایبان خاص خویش در میان مردم مشخص فرمودند که نوّاب اربعه نامیده شده‌اند؛ این چهار نفر عبارتند از: ۱٫ ابوعمرو عثمان بن سعید عَمری؛ ۲٫ ابوجعفر ... ادامه مطلب »

راز عمر طولانی امام مهدی علیه السلام

از دیرباز- حتّی از آغازین سال های غیبت کبرا- همواره این پرسش درباره امام مهدی علیه السلام مطرح بوده است که آیا ممکن است فردی این همه سال زنده بماند؟ برای روشن شدن پاسخ، لازم است ابتدا چند موضوع را بررسی کنیم. ۱٫ پیش بینی عمر طولانی امام مهدی علیه السلام موضوع طولانی بودن عمر آخرین پیشوای معصوم از سال ... ادامه مطلب »

وضعیت جهان پس از عصر ظهور

جهانِ پس از مهدی (علیه السلام) با نداهای آسمانی، اطلاع رسانی ظهور انجام می گیرد، شب تار غیبت به پایان می رسد و سپیده طلوع خورشید ولایت آشکار می گردد. آنگاه فاتح بلند آوازه ی زمین حرکت های رهایی بخش خود را آغاز می کند و در زمانی کوتاه حاکمیت جهانی خود را بر پهنه ی زمین می گستراند و ... ادامه مطلب »

نگاهی گذرا به خصوصیات امام زمان (عج)

در این مقاله خصوصیات جسمی، اخلاقی و کرامات حضرت مهدی علیه السلام با استفاده از روایات، مورد بحث قرار می گیرد. الف) خصوصیات جسمی ۱٫ سن و چهره عمران پسر حصین می گوید: به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) گفتم: این مرد ( مهدی ) را برایم توصیف کنم و شمه ای از حالات او را ... ادامه مطلب »

اثبات وجود بقیه الله

الحمد لله رب العالمین و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم و الصلاه و السلام علی خیر خلقه و خاتم انبیائه و رسله سیدنا و نبینا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین لاسیما بقیت الله فی الارضین روحی و ارواح العالمین له الفداء. موضوع بحث, اثبات وجود ... ادامه مطلب »